تفکر برتر و متفاوت

رویکرد اجرایی نماهای آجری در اکثر پروژه‌های ساختمانی کشور، سیستم ملاتی می باشد. این سیستم به روش قدیمی انجام یافته و توجه چندانی در جهت ارتقاء کیفیت آن نشده است. شرکت جورچین با ارایه روشی نوین و صنعتی به منظور  بهبود و ارتقاء بکارگیری آجر و بهره‌گیری از ویژگی ذاتی آن و نهایتا احیای آجر به عنوان عمده‌ترین متریال بومی ایران اقدام نموده است. هدف این شرکت تصحیح الگوهای موجود در طراحی نما و تسهیل در اجرای آن و احیای سبک‌ها، فنون و الگو‌های معنادار گذشته و تلفیق آن‌ها در طراحی‌های مدرن است.

طراحی بی نظیر

شرکت جورچین این افتخار را دارد که تجربیات ارزنده معماران گذشته را با تکنولوژی مدرن ترکیب کرده و امکان اجرای آجر به صورت خشک را فراهم نموده است. روش طراحی اجرا به گونه‌ای می‌باشد که کاملا پروژه محور بوده و هر نوع ساختار معماری با انواع چیدمان و ابعاد متفاوت آجری، با توجه به این‌که نمای ساختمان در مقابل عوامل جوی قرار دارد، نمای اجرا شده به روش خشک در مقابل این عوامل مقاوم بوده و نیز دارای زیبایی لازم و هم‌چنین با نمای ساختمان‌های مجاور هماهنگی داشته باشد، توسط مهندسین مجرب این شرکت طراحی و قابل اجرا می‌باشد. در این روش ضمن تسهیل روش اجرا اکثر معایب اجرای آجر به صورت ملاتی برطرف گردیده است.

یکپارچگی و مقاومت بالا

در این روش با استفاده از سازه نگهدارنده نما که وظیفه تحمل بار و اتصال پوسته به سازه ساختمان را برعهده دارد و هم‌چنین اتصالات مخصوص که وظیفه نگهداری آجر را دارند، یک پوسته یکپارچه با مقاومت بالا به وجود می‌آید. ساختار این مجموعه به نحوی طراحی گردیده که ضمن اتصال مستحکم با اسکلت بنا، به‌صورت کاملا مجزا در مقابل زلزله مقاومت نشان داده و پوسته به صورت یکپارچه حرکات ناشی از زمین لرزه را در خود مستهلک خواهد کرد.

 

 

اجزای تشکیل دهنده نمای خشک آجری JOURCHIN CO

 

 

سازه نگهدارنده پوسته نما

در کلیه روش‌های اجرای نمای خشک، سازه نگهدارنده پوسته نما که وظیفه تحمل بار و اتصال پوسته نما به سازه ساختمان را دارد، از اهمیت خاصی برخوردار است. این سازه‌ها معمولا از جنس پروفیل‌های آهنی بوده ولی  به‌دلیل استفاده از اتصالات جوشی فاقد مقاومت مناسب می باشند. سازه طراحی شده توسط شرکت جورچین به‌صورت پیچ و مهره می‌باشند. بدین ترتیب که در هر پروژه محاسبات مربوطه جداگانه انجام شده و سازه مخصوص همان پروژه ساخته می‌شود. این محاسبات به نحوی است که نمای ساخته شده در برابر زلزله و عوامل جوی مختلف مقاوت داشته و در مدت زمان طولانی پایدار می باشد.

 

 

اتصالات و ریل‌های مخصوص آجر

اتصالات  نگهدارنده آجر به سازه نگهدارنده متصل می شوند و با توجه به روش‌های گوناگون چیدمان آجر، در پروژه‌های مختلف طراحی می‌شوند. جنس این اتصالات از ورق‎های گالوانیزه یا گالوالوم بوده و  ضخامت آن‌ها  بنا به کاربرد و محاسبات به عمل آمده متفاوت خواهد بود. در مقابل پوسیدگی نیز مقاوم بوده و وزن کمی را به سازه منتقل می‌نمایند.

 

 

 

 

 

 

 

آجر مخصوص نمای خشک

آجری که به عنوان پوشش نهایی از آن استفاده خواهد شد با جزئیات کامل طراحی شده و دارای مشخصات  فیزیکی خاص می باشند. با بررسی‌های به عمل آمده در مورد  انواع آجر، بهترین گزینه با حداکثر مقاومت در برابر شکست و حداقل ظرفیت جذب آب، آجر نسوز می‌باشد.

تصویرزیر، نمای ساختمان در طبقه همکف به صورت ملاتی اجرا شده و شوره زده است، ولی نمای طبقات بالا که به صورت خشک اجرا شده  بدون شوره می‌باشد.

در عصر حاضر در اغلب طرح‌ها و پروژه‌ها تنها رویکرد عمرانی و سرعت اجرا به مقولۀ معماری حاکم است، به همین جهت از اجرای آجر صرف نظر می‌گردد. با توجه به اصالت بکارگیری آجر در معماری ایرانی لازم است این عنصر کلیدی بار دیگر به این عرصه وارد شود و با پژوهش در دستیابی به روشی جدید در نصب این عنصر زیبا که از مصالح اولیه در ساخت مسکن بوده و هنوز هم شادابی و حس اصالت را به بنا می‌دهد، راه حلی مناسب پیدا کرد تا معماران و طراحان امکان استفاده آن را مجددا در فهرست مصالح نوین قرار دهند تا بتوان باز هم روح پویا و پایدار معماری ایرانی را زنده نگه داشت.

با توجه به صنعتی شدن تمامی بخش‌های زندگی در دنیای امروزی و حساسیت بر روی صرفه‌جویی وقت، هزینه و دقت در اجرا، صنعت ساختمان نیز دچار تحول گشته و بـه سمت صنعتی‌شدن پیش می‌رود. نمای ساختمان‌ها و انواع روش‌های اجرای خشک و مدرن نیز تاثیر زیادی را پذیرا بوده، که باید دارای یک نظام هندسی و تعادلی پایدار و زیبا باشد. نمای یک ساختمان عنصری مستقل و متفاوت با مجموعه کالبدی ساختمان نیست، و باید با توجه به درون و غالبا پیش از پلان طراحی شود. به بیان دیگر نسبت درون و برون یکی از مهم‌ترین فاکتورهای طراحی است که رعایت تطابق پلان نما، مقطع و جزییات را به همراه دارد. اگر که بخش‌های مختلف و جامعه مهندسان بتوانند از روش اجرای خشک حمایت کنند، به نتایج بسیار خوبی در بخش ساخت‌وساز خواهیم رسید.

مصالح مورد استفاده در نماهای مدرن و خشک شامل سنگ، سرامیک، سفال، آلومینیوم کامپوزیت، شیشه و چوب است که اخیرا به همت گروه  R&D  شرکت جورچین، آجر هم به این لیست اضافه گردیده‌است.

 

مزایای نمای خشک آجری جورچین

 

 

جورچین  JOURCHIN DBF–

آجر نمای خشک یک سیستم یکپارچه از یک سری آجر با شکل و فرم هندسی خاص که بر روی یک سری ریل فلزی ثابت شده‌است. به وسیله این نوع آجر این امکان بوجود می آید که به دفعات مکرر، آجر بدون تخریب چیده و برچیده شود. همچنین از ملات ماسه و سیمان و هرگونه چسب در نصب آجر استفاده نشود. امکان استفاده از هر نوع عایق‌کاری در پشت نمای آجر را ایجاد می‌کند. نمایی آب‌بند در برابر آب و باد ایجاد می‌کند و امکان اجرا بر روی هر نوع سازه و یا دیوار را می‌دهد.

یک نمای خشک مونتاژ شده با کارایی بالاست که بر اساس فلسفه ساختمان‌های سبز و دوستدار محیط زیست توانایی تلفیق چند مدل روش عایق کردن ساختمان را دارد.

 

ساختار سیستم

این سیستم مجموعه ریل‌ها و پروفایل‌هایی که توسط اتصالات پیچی به هم و به تیر و یا شبکه فلزی عمودی متصل شده‌است، تشکیل گردیده‌است. آجرها به واسطه شیارهایی که دارند روی ریل‌های فلزی قرار می‌گیرند و در نهایت بندهای عمودی و افقی مابین آجرها با ملات پر می‌گردد. آجرها به واسطه شیارهایی که دارند روی ریل‌های فلزی قرار می‌گیرند و در نهایت بندهای عمودی و افقی مابین آجرها با ملات پر می‌گردد.

 

مراحل طراحی و تولید نمای خشک آجری

 

مراحل اجرا

 

 

پروژه‌هایی که مورد هدف این روند تولید خواهند بود به شرح زیر می‌باشند:

 

مشخصات فنی ساختار

جنس این اتصالات از ورق‌های گالوانیزه یا گالوالوم با ضخامت‌های مختلف، بنا به کاربرد و محاسبات به عمل آمده خواهد بود. درصورتی که نمونه‌های اجرا شده‌ی نماهای خشک دیگر، عموما از مقاطع آلومینیومی استفاده شده است و به علت اینکه آلومینیوم فلز نرمی می‌باشد، اصولا این فلز برای مقاطعی با ظرافت‌های طرح ساخت به‌عنوان سازه، عملکرد مناسبی ندارد و بهترین گزینه ورق‌های گالوانیزه یا گالوالوم می‌باشند که می‌توان مقاطع ظریف مورد نیاز را با آن تولید نمود و از لحاظ قیمت نیز بسیار با صرفه‌تر از آلومینیوم می‌باشد و در مقابل پوسیدگی نیز مقاوم می‌باشد و وزن کمی را به سازه منتقل می‌نماید.

نتیجه گیری

طبق بررسی دقیق ضابطه شماره ۷۱۴ که شامل دستورالعمل‌های طراحی سازه‌ای، الزامات، ضوابط عملکردی و اجرای نمای خارجی ساختمان‌ها و هم‌چنین ارایه راهکارهاي مناسب، برای جلوگیری از تاثیر بارهاي لرزه‌اي، باد، ضربه و سایر عوامل محیطی و مهار آن‌ها ارایه گردیده است. لذا دستورالعمل‌ها و دتایل‌های موجود در این آیین‌نامه مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، الزامات اجرای اصولی و فنی آجر پلاک در ساختمان‌های بلند مرتبه به‌صورت ملاتی ارایه نشده و ملات بکار رفته فقط جهت اتصال آجرها در حالت چیدمان روی هم استفاده گردیده و اتصال پوسته 10 سانتی توسط اتصالات خشک به سازه یا دیدار باربر پیشنهاد شده است. و برای اجرای ملاتی آجر پلاک تاکید در قفل و بست به سازه و اجرای روش‌های مهار آن را دارد.

هم‌چنین با توجه به موارد مذکور، لازم به ذکر می‌باشد که در نمای آجری ملاتی:

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *