مقدمه

نماهاي ساختمانی در شکل‌دهی شهر نقش به‌سزایی دارند و جزیی از یک فضای شهری که، وظیفه معرفی ساختمان را بر عهده دارد. هر نوع نمایی با هر نوع مصالح ساختمانی و با هر هزینه‌اي که ساخته شود، علاوه بر زیبایی ظاهري، ایجاد ارتباط و آرامش بصري، باید بتواند آسایش، ایمنی و حفاظت ساکنین و شهروندان را فراهم آورد. بدین منظور باید قطعات، اجزاء و اتصالات نما توانایی تحمل بارها و جابه‌جایی‌هاي نسبی وارد بر آن را تحت اثر عوامل مختلف داشته و پایداري خود را حفظ نمایند. لذا توجه به نوع و شیوه اجراي نما از اهمیت زیادي برخوردار است. بنابراین ضوابط طراحی و اجراي نماهاي مختلف تحت اثر بارهاي وارد برآن نظیر بارهاي لرزه‌اي، باد، ضربه و نیز عوامل محیطی که روي دوام و پایداري نما تاثیرگذار است باید رعایت شود.
با توجه به این‌که نمای ساختمان در مقابل عوامل جوی قرار دارد، در انتخاب مصالح برای نماسازی باید دقت شود تا نمای ساخته شده: اولا در مقابل عوامل جوی مقاوم بوده و در ثانی زیبایی لازم را داشته باشد و هم‌چنین با نمای ساختمان‌های مجاور هماهنگی داشته باشد. برای نمای ساختمان می‌توان از مصالح مختلفی مانند آجر، سنگ، شیشه، سیمان، سرامیک، انواع دانه‌های سنگی رنگی با چسب‌های مخصوص و… استفاده کرد.

معرفی انواع نماهای تر و خشک

این نوع اجرای نمای ساختمان به روش سنتی (با ملات) انجام می‌شود، از جمله نماهایی که به روش تر (با ملات) انجام می‌شود، عواملی چون نیروی زلزله، اجرای غیراصولی و مهار نامناسب، باعث جداشدن بعضی مصالح مانند سنگ از نما و سقوط آن می‌شود. هم‌چنین از مهم‌ترین معایب روش تر (باملات) فضای بین دیوار و مصالح کاملا با ملات پر می‌شود که در صورت انقباض و انبساط سنگ، احتمال ترک خوردن و شکستن آن بسیار است. نمای سنگی به مرور زمان و در شرایط جوی متفاوت، موجب رها شدن سنگ می‌شود و چون استادکاران اسکوپ‌ سنگ را انجام نمی‌دادند، با نمونه‌های متعددی از رها شدن و ریزش سنگ‌ها در اثر شرایط جوی مواجه بوده‌ایم که علاوه بر تحمیل هزینه به مالکان، خطراتی هم به همراه دارد.

با توجه به صنعتی شدن تمامی بخش‌های زندگی در دنیای امروزی و حساسیت بر روی صرفه‌جویی وقت، هزینه و دقت در اجرا، صنعت ساختمان نیز دچار تحول گشته و بـه سمت صنعتی‌شدن پیش می‌رود که نمای ساختمان‌ها و انواع روش‌های اجرای خشک و مدرن در نماسازی نیز تاثیر زیادی را پذیرا بوده، اگر که بخش‌های مختلف و جامعه مهندسان بتوانند از روش اجرای خشک حمایت کنند، به نتایج بسیار خوبی در بخش ساخت‌وساز خواهیم رسید.

مزایا و ویژگی‌های روش نمای خشک

با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی در صنعت ساختمان، زمان نقش اساسی و بسیار مهمی را در این صنعت ایفا می‌نماید و روش‌هایی که توسط متخصصین ساختمان طراحی و پیشنهاد شده‌اند، همگی با این فاکتور مهم سنجیده و شاید بتوان گفت که با محک این فاکتور مهم ماندگار شده و یا از بین رفته‌اند. با اندکی تأمل درمی‌یابیم که اجرای نما به روش خشک می‌تواند تا ۵۰ درصد زمان اجرا را کاهش دهد و حتی تأثیرات منفی دمای محیطی را به حدود صفر برساند و بخاطر عدم وجود ملات و روش‌های سنتی با امکان فعال نمودن چندین جبهه کاری به‌طور هم‌زمان در بخش‌های بالادست و پایین کار بیش از پیش بر سرعت اجرا افزود و البته موارد دیگری مانند استفاده از اکیپ‌های آموزش دیده، به‌جای نیروهای سنتی و غیر فنی و فاقد آموزش لازم در روش‌های قدیمی، سنتی و هم‌چنین استفاده از ابزار و ماشین‌آلات صنعتی در انجام کارها در روش‌های مدرن ضمن تأثیر مستقیمی که بر زمان اجرا و جلوگیری از دوباره کاری‌های احتمالی خواهند داشت قطعاً در افزایش کیفیت اجرا نیز تاثیر قابل توجهی خواهد داشت. البته از دیگر مزایای روش‌های خشک که تأثیر زیادی بر زمان اتمام پروژه‌ها دارد امکان شروع نما با فاصله‌ای اندک از پایان یافتن اسکلت ساختمان می‌باشد.
اجرای نمای خشک با انواع مصالح اعم از سنگ، سرامیک، تراکوتا، چوب و… به‌روش صنعتی که نتیجه سال‌ها تجربه، مطالعه و تحقیق و بررسی انواع روش‌های مشابه خارجی در کشورهای مختلف می‌باشد.
سال‌هاست که اجرای نما در داخل و خارج ساختمان توسط افراد فاقد آموزش‌های لازم با ملات ماسه و سیمان صورت می‌گیرد که جدای از تحمیل وزن بالایی به ساختمان، که با توجه به اهمیت مقاوم بودن ساختمان‌ها در برابر نیروی زلزله و رابطه مستقیم نیروی جانبی زلزله با وزن ساختمان‌ها با توجه به متفاوت بودن ضریب انتقال حرارتی و هم‌چنین متفاوت بودن میزان انبساط و انقباض بخش ملات پشت سنگ یا سرامیک و … نسبت به خود مصالح بیرونی نما و بخش سفت‌کاری موجود، می‌بینیم که با گذشت زمان نه چندان طولانی، سنگ‌ها جدا شده و حتی اسکوپ‌های سیمی نیز از افتادن آن‌ها جلوگیری نمی‌کند.

با توجه به طراحی فنی و مهندسی دقیق نما اعم از زیرسازی و طراحی دقیق ابعاد و پلاک‌های مورد نظر برای هر پروژه با توجه به بازشوها، ارتفاع ساختمان، کاربری و دیگر موارد تأثیرگذار و امکان سفارش دقیق سنگ‌ها و مصالح مصرفی ضمن کاهش پرت و زمان اجرا، تأثیر بسزایی بر کیفیت اجرا باقی خواهد گذارد.

با تولید صنعتی مقاطع زیرسازی نما اعم از پروفیل‌های آهنی، آلومینیومی یا گالوانیزه و استیل و هم‌چنین مصالح رویه نما، قطعا امکان خطای انسانی در بخش‌های مختلف اعم از درصد اختلاط ملات و … به شدت کاهش خواهد یافت و لذا تاثیر بسزایی بر افزایش کیفیت خواهد داشت.

یکی از مشکلاتی که در روش‌های سنتی معمولاً شاهد هستیم، ایجاد درزهای غیر هم‌سطح است که بعد از دوغاب‌ریزی به‌دلیل جابجایی سنگ و غیره و خارج شدن از رگلاژ اولیه صورت می‌گیرد و معمولاً هم بدون تخریب قابل اصلاح نیست ولی در روش‌های اجرای خشک به‌دلیل آن‌که در اجرا از مواد سخت شونده (ملات) استفاده نمی‌شود، می‌توان در حین اجرا و حتی پس از اتمام کار به سادگی نسبت به رگلاژ خطاهای احتمالی حتی در حد میلی‌متر اقدام نمود و حتی طی سال‌های بهره‌برداری نیز امکان جابه‌جایی و اصلاح تک تک سنگ‌ها یا سرامیک‌ها و… فراهم می‌باشد.

مطلب بزودی قرار میگیرد

توجه به این نکته ضروری است که نماهای معمولی بـعد از چنـد سال قـطعاً نیازمـند ترمیم و ایجاد گیرداری مجدد می‌باشند و این خود یعنی تحمیل هـزینه‌ای اضافی که کارفرما بعد از مدتی باید برای نما متحمل گردد و در انتهای کار با توجه به عمـر مـفید کارهای دوغـابی که حدود ۱۵-۱۰سال می‌باشد باید تمامی لایه ملات و هم‌چنین سنگ مربوطه را تخریب نمود و این بدان معنی است که اگر هزینه‌ای برای اجرای نماهای دوغابی صرف می‌شود بعد از اتمام کار ساختمان، باید به‌صورت کامل آن را مستهلک شده تلقی کرد .

لیکن در اجرای نماهای خشک، با توجه به نصب به روش صنعتی، با گذشت زمان نیازی به ترمیم و هزینه نگهداری نمی‌باشد و درصورت آسیب دیدگی، هرکدام از پلاک‌ها قابل اصلاح و تعویض می‌باشد و نیاز به تخریب یا اصلاح کلی نیست و حتی پس از گذشت عمر مفید آن ( بالای ۵۰ سال ) می‌توان تمامی مصالح مصرف شده را اعم از فلزات زیرسازی ( آهنی یا آلومینیومی ) و از همه مهم‌تر خود سنگ یا سرامیک مصرفی را بازیافت نموده و هر کدام از این مصالح را در مکان‌ها و محل‌های دیگری بسته به نوع کاربری، استفاده نمود و این بدان معنی است که تمامی هزینه‌هایی که برای اجرای این نما صورت می‌گیرد بعد از پایان کار ساختمان، با لحاظ درصد استانداردی از استهلاک مصالح، به کارفرما باز خواهد گشت .

مطلب بزودی قرار خواهد گرفت

همان‌طور که قبلاً بیان شد، کاهش وزن ساختمان رابطه مستقیمی بر کاهش نیروی زلزله بر ساختمان‌ها دارد و در جهت تذکرات و نکات ویژه آیین‌نامه زلزله ایران (۲۸۰۰ ) و دیگر آیین‌نامه‌های زلزله دنیا خواهد بود و طراحی زیرسازی و مصالح هر نما بر اساس اصول طراحی استاندارد و منطبق با شرایط مندرج در آیین‌نامه ۲۸۰۰ ایران و اتصال به سازه اصلی ساختمان می‌باشد، بدان معنی که در هنگام وقوع زلزله، حرکات بخش نما و متعلقات مربوطه به‌صورت جداگانه با تغییر مکان جانبی سازه صورت می‌گیرد و این موضوع مانع ورقه شدن نما و سقوط قطعات آن مشابه نمای دوغابی خواهد شد و لذا باعث کاهش تلفات انسانی و دیگر خسارات ناشی از سقوط نما خواهدشد.

با ایجاد فاصله‌ای که سطح بیرونی نما با بدنه اصلی ساختمان ایجاد می ‌نماید، ضمن آن‌که وجود هوا در این فاصله نقش عایق صوتی وحرارتی را خواهد داشت، می‌توان با محاسبات انجام شده نسبت به محل احداث ساختمان از نظر آب و هوایی مطابق استاندارد‌های مربوطه (مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان ایران) عایق حرارتی و صوتی مناسبی را در نظر گرفت و به‌راحتی نصب نمود و حتی از این فضا می‌توان برای عبور سیستم تأسیسات مکانیکی و برقی نیز استفاده نمود.

نمای خشک آجری

تفکر برتر و متفاوت

رویکرد اجرایی نماهای آجری در اکثر پروژه‌های ساختمانی کشور، سیستم ملاتی می باشد. این سیستم به روش قدیمی انجام یافته و توجه چندانی در جهت ارتقاء کیفیت آن نشده است. شرکت جورچین با ارایه روشی نوین و صنعتی به منظور  بهبود و ارتقاء بکارگیری آجر و بهره‌گیری از ویژگی ذاتی آن و نهایتا احیای آجر به عنوان عمده‌ترین متریال بومی ایران اقدام نموده است. هدف این شرکت تصحیح الگوهای موجود در طراحی نما و تسهیل در اجرای آن و احیای سبک‌ها، فنون و الگو‌های معنادار گذشته و تلفیق آن‌ها در طراحی‌های مدرن است.

طراحی بی نظیر

شرکت جورچین این افتخار را دارد که تجربیات ارزنده معماران گذشته را با تکنولوژی مدرن ترکیب کرده و امکان اجرای آجر به صورت خشک را فراهم نموده است. روش طراحی اجرا به گونه‌ای می‌باشد که کاملا پروژه محور بوده و هر نوع ساختار معماری با انواع چیدمان و ابعاد متفاوت آجری، با توجه به این‌که نمای ساختمان در مقابل عوامل جوی قرار دارد، نمای اجرا شده به روش خشک در مقابل این عوامل مقاوم بوده و نیز دارای زیبایی لازم و هم‌چنین با نمای ساختمان‌های مجاور هماهنگی داشته باشد، توسط مهندسین مجرب این شرکت طراحی و قابل اجرا می‌باشد. در این روش ضمن تسهیل روش اجرا اکثر معایب اجرای آجر به صورت ملاتی برطرف گردیده است.

یکپارچگی و مقاومت بالا

در این روش با استفاده از سازه نگهدارنده نما که وظیفه تحمل بار و اتصال پوسته به سازه ساختمان را برعهده دارد و هم‌چنین اتصالات مخصوص که وظیفه نگهداری آجر را دارند، یک پوسته یکپارچه با مقاومت بالا به وجود می‌آید. ساختار این مجموعه به نحوی طراحی گردیده که ضمن اتصال مستحکم با اسکلت بنا، به‌صورت کاملا مجزا در مقابل زلزله مقاومت نشان داده و پوسته به صورت یکپارچه حرکات ناشی از زمین لرزه را در خود مستهلک خواهد کرد.

اجزای تشکیل دهنده نمای خشک آجری JOURCHIN CO

سازه نگهدارنده پوسته نما

در کلیه روش‌های اجرای نمای خشک، سازه نگهدارنده پوسته نما که وظیفه تحمل بار و اتصال پوسته نما به سازه ساختمان را دارد، از اهمیت خاصی برخوردار است. این سازه‌ها معمولا از جنس پروفیل‌های آهنی بوده ولی  به‌دلیل استفاده از اتصالات جوشی فاقد مقاومت مناسب می باشند. سازه طراحی شده توسط شرکت جورچین به‌صورت پیچ و مهره می‌باشند. بدین ترتیب که در هر پروژه محاسبات مربوطه جداگانه انجام شده و سازه مخصوص همان پروژه ساخته می‌شود. این محاسبات به نحوی است که نمای ساخته شده در برابر زلزله و عوامل جوی مختلف مقاوت داشته و در مدت زمان طولانی پایدار می باشد.

اتصالات و ریل‌های مخصوص آجر

اتصالات  نگهدارنده آجر به سازه نگهدارنده متصل می شوند و با توجه به روش‌های گوناگون چیدمان آجر، در پروژه‌های مختلف طراحی می‌شوند. جنس این اتصالات از ورق‎های گالوانیزه یا گالوالوم بوده و  ضخامت آن‌ها  بنا به کاربرد و محاسبات به عمل آمده متفاوت خواهد بود. در مقابل پوسیدگی نیز مقاوم بوده و وزن کمی را به سازه منتقل می‌نمایند.

آجر مخصوص نمای خشک

آجری که به عنوان پوشش نهایی از آن استفاده خواهد شد با جزئیات کامل طراحی شده و دارای مشخصات  فیزیکی خاص می باشند. با بررسی‌های به عمل آمده در مورد  انواع آجر، بهترین گزینه با حداکثر مقاومت در برابر شکست و حداقل ظرفیت جذب آب، آجر نسوز می‌باشد.

تصویرزیر، نمای ساختمان در طبقه همکف به صورت ملاتی اجرا شده و شوره زده است، ولی نمای طبقات بالا که به صورت خشک اجرا شده  بدون شوره می‌باشد.

 

در عصر حاضر در اغلب طرح‌ها و پروژه‌ها تنها رویکرد عمرانی و سرعت اجرا به مقولۀ معماری حاکم است، به همین جهت از اجرای آجر صرف نظر می‌گردد. با توجه به اصالت بکارگیری آجر در معماری ایرانی لازم است این عنصر کلیدی بار دیگر به این عرصه وارد شود و با پژوهش در دستیابی به روشی جدید در نصب این عنصر زیبا که از مصالح اولیه در ساخت مسکن بوده و هنوز هم شادابی و حس اصالت را به بنا می‌دهد، راه حلی مناسب پیدا کرد تا معماران و طراحان امکان استفاده آن را مجددا در فهرست مصالح نوین قرار دهند تا بتوان باز هم روح پویا و پایدار معماری ایرانی را زنده نگه داشت.

با توجه به صنعتی شدن تمامی بخش‌های زندگی در دنیای امروزی و حساسیت بر روی صرفه‌جویی وقت، هزینه و دقت در اجرا، صنعت ساختمان نیز دچار تحول گشته و بـه سمت صنعتی‌شدن پیش می‌رود. نمای ساختمان‌ها و انواع روش‌های اجرای خشک و مدرن نیز تاثیر زیادی را پذیرا بوده، که باید دارای یک نظام هندسی و تعادلی پایدار و زیبا باشد. نمای یک ساختمان عنصری مستقل و متفاوت با مجموعه کالبدی ساختمان نیست، و باید با توجه به درون و غالبا پیش از پلان طراحی شود. به بیان دیگر نسبت درون و برون یکی از مهم‌ترین فاکتورهای طراحی است که رعایت تطابق پلان نما، مقطع و جزییات را به همراه دارد. اگر که بخش‌های مختلف و جامعه مهندسان بتوانند از روش اجرای خشک حمایت کنند، به نتایج بسیار خوبی در بخش ساخت‌وساز خواهیم رسید.

مصالح مورد استفاده در نماهای مدرن و خشک شامل سنگ، سرامیک، سفال، آلومینیوم کامپوزیت، شیشه و چوب است که اخیرا به همت گروه  R&D  شرکت جورچین، آجر هم به این لیست اضافه گردیده‌است.

مزایای نمای خشک آجری جورچین

جورچین  JOURCHIN DBF

آجر نمای خشک یک سیستم یکپارچه از یک سری آجر با شکل و فرم هندسی خاص که بر روی یک سری ریل فلزی ثابت شده‌است. به وسیله این نوع آجر این امکان بوجود می آید که به دفعات مکرر، آجر بدون تخریب چیده و برچیده شود. همچنین از ملات ماسه و سیمان و هرگونه چسب در نصب آجر استفاده نشود. امکان استفاده از هر نوع عایق‌کاری در پشت نمای آجر را ایجاد می‌کند. نمایی آب‌بند در برابر آب و باد ایجاد می‌کند و امکان اجرا بر روی هر نوع سازه و یا دیوار را می‌دهد.

یک نمای خشک مونتاژ شده با کارایی بالاست که بر اساس فلسفه ساختمان‌های سبز و دوستدار محیط زیست توانایی تلفیق چند مدل روش عایق کردن ساختمان را دارد.

ساختار سیستم

این سیستم مجموعه ریل‌ها و پروفایل‌هایی که توسط اتصالات پیچی به هم و به تیر و یا شبکه فلزی عمودی متصل شده‌است، تشکیل گردیده‌است. آجرها به واسطه شیارهایی که دارند روی ریل‌های فلزی قرار می‌گیرند و در نهایت بندهای عمودی و افقی مابین آجرها با ملات پر می‌گردد. آجرها به واسطه شیارهایی که دارند روی ریل‌های فلزی قرار می‌گیرند و در نهایت بندهای عمودی و افقی مابین آجرها با ملات پر می‌گردد.

پروژه‌هایی که مورد هدف این روند تولید خواهند بود به شرح زیر می‌باشند:

مشخصات فنی ساختار

 • سازه نگهدارنده پوسته نما که وظیفه تحمل بار نما و اتصال پوسته را به سازه ساختمان دارد و در کلیه روش‌های اجرای نمای خشک از اهمیت خاصی برخوردار است که معمولا از پروفیل‌های آهنی برای ساخت آن استفاده می‌گردد و کلیه اتصالات جوشی است. ولی همین روش را می‌توان به صورت از پیش ساخته طراحی و با دقت بالا در کارخانه ساخته و در محل نصب گردد تا ضمن اینکه دقت ساخت را بالا می‌برد، هزینه ساخت نیز کاهش یابد. هم‌چنین در مناطق مرطوب می‌توان از سازه‌هایLSF استفاده نمود.
 • اتصالات و ریل‌های نگهدارنده آجر که به سازه نگهدارنده متصل و با توجه به روش‌های گوناگون چیدمان آجر، قابل تغییر در طراحی این اتصالات می‌باشد و این ویژگی، رویکردی پروژه محور خواهد بود که با سادگی می‌تواند انجام گردد.
 • جنس این اتصالات از ورق‌های گالوانیزه یا گالوالوم با ضخامت‌های مختلف، بنا به کاربرد و محاسبات به عمل آمده خواهد بود. درصورتی که نمونه‌های اجرا شده‌ی نماهای خشک دیگر، عموما از مقاطع آلومینیومی استفاده شده است و به علت اینکه آلومینیوم فلز نرمی می‌باشد، اصولا این فلز برای مقاطعی با ظرافت‌های طرح ساخت به‌عنوان سازه، عملکرد مناسبی ندارد و بهترین گزینه ورق‌های گالوانیزه یا گالوالوم می‌باشند که می‌توان مقاطع ظریف مورد نیاز را با آن تولید نمود و از لحاظ قیمت نیز بسیار با صرفه‌تر از آلومینیوم می‌باشد و در مقابل پوسیدگی نیز مقاوم می‌باشد و وزن کمی را به سازه منتقل می‌نماید.
 • آجری که به عنوان پوشش نهایی از آن استفاده خواهد شد دارای مشخصات خاص فیزیکی بوده و جزییات شکلی خاص خود را خواهد داشت. با بررسی‌های به عمل آمده بر انواع آجر، بهترین گزینه که مقاومت بالا در مقابل شکست و جذب کم آب را داراست، آجر نسوز می‌باشد.
 • جهت جلوگیری از نیروهای وارده زلزله به قطعات آجر نصب شده، لاستیک‌های ضربه‌گیری که در شرایط اقلیمی مختلف مقاوم می‌باشند، در محل اتصال آجر با ریل ها تعبیه شده که فشار وارده به آجر را کاهش و از شکست آن جلوگیری خواهد کرد و همچنین آجر را به ریل فیکس می‌کند.
 • اتصال ریل‌ها به هم با قطعات واسطه‌ای صورت خواهد گرفت که انقباض و انبساط را به سهولت رفع و صدمات ناشی از این فرایند دفع خواهد شد.
 • ساختار این مجموعه به نحوی طراحی گردیده که ضمن اتصال مستحکم با بنا، بصورت کاملا مجزا در مقابل زلزله مقاومت نشان خواهد داد و پوسته به صورت یکپارچه حرکات ناشی از زمین لرزه را در خود مستهلک می‌نماید.

نتیجه گیری

طبق بررسی دقیق ضابطه شماره ۷۱۴ که شامل دستورالعمل‌های طراحی سازه‌ای، الزامات، ضوابط عملکردی و اجرای نمای خارجی ساختمان‌ها و هم‌چنین ارایه راهکارهاي مناسب، برای جلوگیری از تاثیر بارهاي لرزه‌اي، باد، ضربه و سایر عوامل محیطی و مهار آن‌ها ارایه گردیده است. لذا دستورالعمل‌ها و دتایل‌های موجود در این آیین‌نامه مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، الزامات اجرای اصولی و فنی آجر پلاک در ساختمان‌های بلند مرتبه به‌صورت ملاتی ارایه نشده و ملات بکار رفته فقط جهت اتصال آجرها در حالت چیدمان روی هم استفاده گردیده و اتصال پوسته 10 سانتی توسط اتصالات خشک به سازه یا دیدار باربر پیشنهاد شده است. و برای اجرای ملاتی آجر پلاک تاکید در قفل و بست به سازه و اجرای روش‌های مهار آن را دارد.

هم‌چنین با توجه به موارد مذکور، لازم به ذکر می‌باشد که در نمای آجری ملاتی:

 • سرعت اجرای آن کم می‌باشد.
 • وزن آن نسبتا دوبرابر اجرای نما به روش خشک می‌باشد.
 • در بعضی موارد شاهد شوره زدن نما هستیم.
 • در برابر زلزله مقاوم نمی‌باشد.
 • برای اجرای اصولی نمای آجری می‌بایست از مصالح درزگیر ترجیحا فلزی استفاده کنیم، که بعد از مدتی نیاز به ﺗﻌﻤﯿﺮ و ﺗﻌﻮﯾﺾ درزﮔﯿﺮﻫﺎي آﺳﯿﺐ دﯾﺪه می‌باشد که این امر ﮐﺎري ﭘﺮ زﺣﻤﺖ و ﭘﺮﻫﺰﯾﻨﻪ ﻣﯽ‌ﺑﺎﺷﺪ. در بعضی موارد نیز، نیاز به استفاده از ورقه‌های فولادی کنگره‌دار نیز می‌باشد که این مورد خود در کنار سایر مصالح هزینه اجرا را بالا خواهد برد. در صورت سهل‌انگاری و عدم توجه به هر یک از الزامات، اجرای این نوع نما در ارتفاعات زیاد خطر ریزش و واژگونی خواهد داشت. در صورتی که اجرای نمای خشک با ارایه دتایل‌های فنی و مهندسی قبل از اجرا، و هم‌چنین با محوریت نوع پروژه محاسبه، طراحی و اجرا خواهد شد.

نمای سرامیک

با توجه به قیمت بالاي سنگ و باري که سنگ به ساختمان تحمیل می‌کند، در برخی کشورها استفاده از سرامیک به عنوان نماي ساختمان رواج قابل ملاحظه‌اي پیدا کرده است. نماي سرامیک در مقایسه با سنگ، وزن کمتري دارد. نماهاي سرامیکی به دو دسته تقسیم می‌شوند:

الف- نماي سرامیکی مهار شده یا خشک شامل نماي سرامیکی پرسلان و نماي سرامیک تهویه شونده

ب- نماي سرامیکی چسبانده شده
الف: واژه‌ی پرسلان به محدوده‌ی وسیعی از محصولات سرامیک گفته می‌شود که دمای پخت بالایی دارند.
علت پخت پرسلان‌ها در دمای بالا، ایجاد ماهیت زجاجی (شیشه‌ای) و هم‌چنین تخلخل کم در پرسلان است.
نمای سرامیک خشک پرسلانی جزء به روزترین نماهای ساختمانی روز دنیاست که به روش نصب خشک اجرا می‌گردد. سرامیک خشک پرسلانی به عنوان بخش پوشش نمای خشک می‌باشد که مهم‌ترین بخش این نوع نما می‌باشد و می‌بایستی استحکام کافی در مدول منفرد و کمترین جذب آب ممکن را داشته باشد. نمای سرامیک خشک پرسلانی برای کاربری‌های مختلف تجاری، اداری، مسکونی و هم‌چنین بخش‌های داخلی ساختمان، پایانه‌ها و ایستگاه‌های مترو و… معمولا مورد استفاده قرار می‌گیرد.
سرامیک خشک پرسلانی تولید شده مخصوص نما به دو شکل کلی در بازار صنعت ساختمان کشور عرضه می‌گردد، که شامل سرامیک مجوف پرسلانی و سرامیک تو پر پرسلانی که اصطلاحا سرامیک یک سانتی‌متری و یا فول‌بادی نیز گفته می‌شود.

روش نصب با کلیپس و ریل افقی:

در این روش سرامیک خشک پرسلانی مجوف با مقطع مخصوص طراحی شده به صورت شیاردار،  بر روی ریل‌های آلومینیومی افقی قرار می‌گیرند و ریل‌های افقی بر روی زیرسازی آهنی یا آلومینیومی متصل می‌شوند. ضخامت سرامیک‌های مجوف در این سیستم کمتر و در نتیجه وزن تمام شده نما سبک‌تر خواهد بود.

سیستم‌های اجرای نمای سرامیک خشک پرسلانی توپر – یک سانتی متری-فول بادی:

روش نمایان

در این روش تایل‌های سرامیک خشک پرسلانی بوسیله قطعات کلیپس استینل لس استیل، بر روی ریل‌های آلومینیومی زیرسازی در فواصل مشخص شده متصل می‌گردند. رنگ کلیپس‌ها با رنگ سرامیک انتخابی بوسیله رنگ پلی استر با روش الکتروستاتیکی یکسان می‌گردد و در محل اتصال سرامیک به ریل نیز، لاستیک‌های EPDM با کیفیت بالا جهت جلوگیری از لغزش سرامیک‌ها قرار می‌گیرند.
روش نصب نمایان
نمای سرامیک پرسلانی با سیستم کیل

سیستم کیل ( KAIL):

اتصالات سیستم Kail، در حقیقت اتصالات مکانیکی مخفی بدون نیاز به چسب هستند که برای پوشش دادن نما به وسیله انواع مصالح گوناگون به وجود آمده‌اند. این سیستم در صنعت ساختمان، به طور گسترده جهت پوشش نما، دیوار‌های داخلی و خارجی و حتی سطوح بام (در معرض باران) استفاده می‌شود. در این روش مانند روش قبلی کلیپس‌ها و نگهدارنده سرامیک نمایان نخواهند بود، روش و سیستم کیل با استفاده از دستگاه اندرکات انجام می‌شود. در این روش انکرهای مخصوصی در داخل سرامیک تعبیه می‌شوند که جهت ایجاد سوراخ نیاز به دستگاه آندرکات می‌باشد. دستگاه آندرکات ایجاد مقطع پافیلی میکند به نحوی که انکر در داخل سرامیک وارد شده و پره‌های آن در فضای ایجاد شده باز می‌شوند.
نمای سرامیک پرسلانی با سیستم کیل

سیستم شیاری:

در این روش ابتدا بر قسمت پشت سرامیک‌ها توسط دستگاه اتوماتیک شیارزن، شیارهایی تعبیه می‌شود. شیارهای ویژه‌ای در دو جهت معکوس ایجاد می‌شود و سپس کلمپ‌ها به وسیله برجستگی‌هایی که دارند توسط چسب مخصوص داخل این شیارها کاملا محکم می‌شوند. سپس سرامیک‌ها از طریق کلمپ بر روی ریل مستقر شده و به وسیله پیچی که بر روی کلمپ تعبیه شده است در محل خود رگلاژ می‌شوند. ملزومات اجرایی نمای خشک باید به طور کامل اجرا شود و هیچ یک از آیتم‌های مربوط به مصالح و زیر‌سازی از قلم نیفتد، چرا که کوچکترین کوتاهی موجب بزرگ ترین خسارت‌ها خواهد شد.