با توجه به قیمت بالاي سنگ و باري که سنگ به ساختمان تحمیل می‌کند، در برخی کشورها استفاده از سرامیک به عنوان نماي ساختمان رواج قابل ملاحظه‌اي پیدا کرده است. نماي سرامیک در مقایسه با سنگ، وزن کمتري دارد. نماهاي سرامیکی به دو دسته تقسیم می‌شوند:

الف- نماي سرامیکی مهار شده یا خشک شامل نماي سرامیکی پرسلان و نماي سرامیک تهویه شونده

ب- نماي سرامیکی چسبانده شده[1]

الف: واژه‌ی پرسلان به محدوده‌ی وسیعی از محصولات سرامیک گفته می‌شود که دمای پخت بالایی دارند.

علت پخت پرسلان‌ها در دمای بالا، ایجاد ماهیت زجاجی (شیشه‌ای) و هم‌چنین تخلخل کم در پرسلان است.

نمای سرامیک خشک پرسلانی جزء به روزترین نماهای ساختمانی روز دنیاست که به روش نصب خشک اجرا می‌گردد. سرامیک خشک پرسلانی به عنوان بخش پوشش نمای خشک می‌باشد که مهم‌ترین بخش این نوع نما می‌باشد و می‌بایستی استحکام کافی در مدول منفرد و کمترین جذب آب ممکن را داشته باشد. نمای سرامیک خشک پرسلانی برای کاربری‌های مختلف تجاری، اداری، مسکونی و هم‌چنین بخش‌های داخلی ساختمان، پایانه‌ها و ایستگاه‌های مترو و… معمولا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سرامیک خشک پرسلانی تولید شده مخصوص نما به دو شکل کلی در بازار صنعت ساختمان کشور عرضه می‌گردد، که شامل سرامیک مجوف پرسلانی و سرامیک تو پر پرسلانی که اصطلاحا سرامیک یک سانتی‌متری و یا فول‌بادی نیز گفته می‌شود.

          ویژگی‌های سرامیک پرسلانی خشک مجوف:

می‌نمایند و نقش عایق را در ضخامت سرامیک خشک پرسلانی بازی می‌کنند.

که این موضوع باعث کاهش وزن بخش پوشش نمای خشک می‌گردد.

افقی نمای سرامیک خشک پرسلانی را به طور 100 درصد حل می‌کنند به طوری که هوا پشت آن‌ها می‌رود، ولی آب و رطوبت به هیچ وجه به پشت آن‌ها نفوذ نمی‌کند.

ساختمان است که ظرافت زیاد به نمای تمام شده و قابلیت رگلاژ و آب‌بندی بالا به محصول می‌دهد.

اکسترودی با شکل ویژه محسوب می گردند بیشتر می‌شود.

ویژگی سرامیک خشک پرسلانی تو پر یک سانتی متری فول بادی

اندازه‌های مورد نظر طرح را دارد.

برای این نوع سرامیک خشک پرسلانی نیز امکان پذیر است.

طراحی و قطعات آن تولید گردیده است که تمام استانداردهای جهانی را نیز دارا می‌باشد.

 

روش نصب با کلیپس و ریل افقی:

در این روش سرامیک خشک پرسلانی مجوف با مقطع مخصوص طراحی شده به صورت شیاردار،  بر روی ریل‌های آلومینیومی افقی قرار می‌گیرند و ریل‌های افقی بر روی زیرسازی آهنی یا آلومینیومی متصل می‌شوند. ضخامت سرامیک‌های مجوف در این سیستم کمتر و در نتیجه وزن تمام شده نما سبک‌تر خواهد بود.

 

 

 

 

سیستم‌های اجرای نمای سرامیک خشک پرسلانی توپر یک سانتی متری-فول بادی:

در این روش تایل‌های سرامیک خشک پرسلانی بوسیله قطعات کلیپس استینل لس استیل، بر روی ریل‌های آلومینیومی زیرسازی در فواصل مشخص شده متصل می‌گردند. رنگ کلیپس‌ها با رنگ سرامیک انتخابی بوسیله رنگ پلی استر با روش الکتروستاتیکی یکسان می‌گردد و در محل اتصال سرامیک به ریل نیز، لاستیک‌های EPDM با کیفیت بالا جهت جلوگیری از لغزش سرامیک‌ها قرار می‌گیرند.

اتصالات سیستم Kail، در حقیقت اتصالات مکانیکی مخفی بدون نیاز به چسب هستند که برای پوشش دادن نما به وسیله انواع مصالح گوناگون به وجود آمده‌اند. این سیستم در صنعت ساختمان، به طور گسترده جهت پوشش نما، دیوار‌های داخلی و خارجی و حتی سطوح بام (در معرض باران) استفاده می‌شود.

در این روش مانند روش قبلی کلیپس‌ها و نگهدارنده سرامیک نمایان نخواهند بود، روش و سیستم کیل با استفاده از دستگاه اندرکات انجام می‌شود. در این روش انکرهای مخصوصی در داخل سرامیک تعبیه می‌شوند که جهت ایجاد سوراخ نیاز به دستگاه آندرکات  می‌باشد. دستگاه آندرکات ایجاد مقطع پافیلی میکند به نحوی که انکر در داخل سرامیک وارد شده و پره‌های آن در فضای ایجاد شده باز می‌شوند.

 

3- سیستم شیاری:

در این روش ابتدا بر قسمت پشت سرامیک‌ها توسط دستگاه اتوماتیک شیارزن، شیارهایی تعبیه می‌شود. شیارهای ویژه‌ای در دو جهت معکوس ایجاد می‌شود و سپس کلمپ‌ها به وسیله برجستگی‌هایی که دارند توسط چسب مخصوص داخل این شیارها کاملا محکم می‌شوند. سپس سرامیک‌ها از طریق کلمپ بر روی ریل مستقر شده و به وسیله پیچی که بر روی کلمپ تعبیه شده است در محل خود رگلاژ می‌شوند.

ملزومات اجرایی نمای خشک  باید به طور کامل اجرا شود و هیچ یک از آیتم‌های مربوط به مصالح و زیر‌سازی از قلم نیفتد، چرا که کوچکترین کوتاهی موجب بزرگ ترین خسارت‌ها خواهد شد.

[1] سازمان برنامه و بودجه کشور/دستورالعمل طراحی سازه‌اي و الزامات و ضوابط عملکردي و اجرایی نماي خارجی ساختمان‌ها/ضابطه 714

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *