مشخصات فنی نمای خشک آجری

تفکر برتر و متفاوت
رویکرد اجرایی نماهای آجری در اکثر پروژه‌های ساختمانی کشور، سیستم ملاتی می باشد. این سیستم به روش قدیمی انجام یافته و توجه چندانی در جهت ارتقاء کیفیت آن نشده است. شرکت جورچین با ارایه روشی نوین و صنعتی به منظور  بهبود و ارتقاء بکارگیری آجر و بهره‌گیری از ویژگی ذاتی آن و نهایتا احیای آجر به عنوان عمده‌ترین متریال بومی ایران اقدام نموده است. هدف این شرکت تصحیح الگوهای موجود در طراحی نما و تسهیل در اجرای آن و احیای سبک‌ها، فنون و الگو‌های معنادار گذشته و تلفیق آن‌ها در طراحی‌های مدرن است.
طراحی بی نظیر
شرکت جورچین این افتخار را دارد که تجربیات ارزنده معماران گذشته را با تکنولوژی مدرن ترکیب کرده و امکان اجرای آجر به صورت خشک را فراهم نموده است. روش طراحی اجرا به گونه‌ای می‌باشد که کاملا پروژه محور بوده و هر نوع ساختار معماری با انواع چیدمان و ابعاد متفاوت آجری، با توجه به این‌که نمای ساختمان در مقابل عوامل جوی قرار دارد، نمای اجرا شده به روش خشک در مقابل این عوامل مقاوم بوده و نیز دارای زیبایی لازم و هم‌چنین با نمای ساختمان‌های مجاور هماهنگی داشته باشد، توسط مهندسین مجرب این شرکت طراحی و قابل اجرا می‌باشد. در این روش ضمن تسهیل روش اجرا اکثر معایب اجرای آجر به صورت ملاتی برطرف گردیده است.
moshakhasat
یکپارچگی و مقاومت بالا
در این روش با استفاده از سازه نگهدارنده نما که وظیفه تحمل بار و اتصال پوسته به سازه ساختمان را برعهده دارد و هم‌چنین اتصالات مخصوص که وظیفه نگهداری آجر را دارند، یک پوسته یکپارچه با مقاومت بالا به وجود می‌آید. ساختار این مجموعه به نحوی طراحی گردیده که ضمن اتصال مستحکم با اسکلت بنا، به‌صورت کاملا مجزا در مقابل زلزله مقاومت نشان داده و پوسته به صورت یکپارچه حرکات ناشی از زمین لرزه را در خود مستهلک خواهد کرد.
ساختار سیستم
این سیستم مجموعه ریل‌ها و پروفایل‌هایی که توسط اتصالات پیچی به هم و به تیر و یا شبکه فلزی عمودی متصل شده‌است، تشکیل گردیده‌است. آجرها به واسطه شیارهایی که دارند روی ریل‌های فلزی قرار می‌گیرند و در نهایت بندهای عمودی و افقی مابین آجرها با ملات پر می‌گردد. آجرها به واسطه شیارهایی که دارند روی ریل‌های فلزی قرار می‌گیرند و در نهایت بندهای عمودی و افقی مابین آجرها با ملات پر می‌گردد.

اجزای تشکیل دهنده نمای خشک آجری

سازه نگهدارنده پوسته نما

در کلیه روش‌های اجرای نمای خشک، سازه نگهدارنده پوسته نما که وظیفه تحمل بار و اتصال پوسته نما به سازه ساختمان را دارد، از اهمیت خاصی برخوردار است. این سازه‌ها معمولا از جنس پروفیل‌های آهنی بوده ولی  به‌دلیل استفاده از اتصالات جوشی فاقد مقاومت مناسب می باشند. سازه طراحی شده توسط شرکت جورچین به‌صورت پیچ و مهره می‌باشند. بدین ترتیب که در هر پروژه محاسبات مربوطه جداگانه انجام شده و سازه مخصوص همان پروژه ساخته می‌شود. ساختار این مجموعه به نحوی طراحی گردیده که ضمن اتصال مستحکم با بنا، بصورت کاملا مجزا در مقابل زلزله مقاومت نشان خواهد داد و پوسته به صورت یکپارچه حرکات ناشی از زمین لرزه را در خود مستهلک می‌نماید.
اتصالات و ریل‌های  مخصوص آجر
اتصالات  نگهدارنده آجر به سازه نگهدارنده متصل می شوند و با توجه به روش‌های گوناگون چیدمان آجر، در پروژه‌های مختلف طراحی می‌شوند. جنس این اتصالات از ورق‎های گالوانیزه یا گالوالوم بوده و  ضخامت آن‌ها  بنا به کاربرد و محاسبات به عمل آمده متفاوت خواهد بود. در مقابل پوسیدگی نیز مقاوم بوده و وزن کمی را به سازه منتقل می‌نمایند.

جهت جلوگیری از نیروهای وارده زلزله به قطعات آجر نصب شده، لاستیک‌های ضربه‌گیری که در شرایط اقلیمی مختلف مقاوم می‌باشند، در محل اتصال آجر با ریل ها تعبیه شده که فشار وارده به آجر را کاهش و از شکست آن جلوگیری خواهد کرد و همچنین آجر را به ریل فیکس می‌کند.

اتصال ریل‌ها به هم با قطعات واسطه‌ای صورت خواهد گرفت که انقباض و انبساط را به سهولت رفع و صدمات ناشی از این فرایند دفع خواهد شد.

آجر مخصوص نمای خشک

آجری که به عنوان پوشش نهایی از آن استفاده خواهد شد با جزئیات کامل طراحی شده و دارای مشخصات  فیزیکی خاص می باشند. با بررسی‌های به عمل آمده در مورد  انواع آجر، بهترین گزینه با حداکثر مقاومت در برابر شکست و حداقل ظرفیت جذب آب، آجر نسوز می‌باشد.

مزیت‌های نمای خشک آجری گروه جورچین

 • کاهش حداقل 50% از وزن نما
 • افزایش چشمگیر سرعت اجرا و چیدمان آجر
 • عدم استفاده از هرگونه ملات و یا چسب برای مستقر نمودن آجرها در جای خود
 • امکان چیدن و برچیدن مکرر آجرها در جای خود بدون درگیری با ردیف های دیگر و تخریب نما
 • اجرای آجرنما بر روی هر نوع دیوار و سازه با هر نوع ساختار
 • امکان اجرا بر روی انواع قوس و گنبد
 • امکان اجرای هر نوع سیستم عایق‌کاری در پشت آجرنما
 • تحمل تنش های بوجود آمده به خاطر تغییرات دما، باد و زلزله
 • امکان اتصال نمای آجری با انواع نماهای دیگر همچون شیشه، سنگ و کامپوزیت
 • به علت اینکه در این روش اجرا از پروفیل‌های ساخته شده از ورق گالوانیزه یا استیل استفاده می‌شود، نسبت به روش سنتی که از ملات سیمان استفاده می‌گردد، دارای استحکام بسیار بیشتری بوده و طول عمر نما را بالا می‌برد.
 • مقرون به صرفه و تطبیق پذیر
 • در این سیستم بعلت عدم مصرف ملات هیچگونه رسوبی بصو رت شوره مشاهده نمی شود
 • بر خلاف روش ملاتی عدم مصرف و جلوگیری از هدر رفت آب